
Nová najvyžšia budova sveta ?
Azerbajdžan chce tromfnúť najvyššiu budovu sveta - Burj Khalifa v Dubaji, novou stavbou. Najvyšší mrakodrap sveta a obchodné stredisko Khazar Islands, má dosiahnuť výšku 1050 metrov. Je to až o 222 metrov viac ako dosahuje súčasný dubajský gigant.

Výťah veľmi vysoko...či nie priveľa...
Japonská spoločnosť Obayashi Corp. chce zrealizovať projekt, ktorý kedysi popísal A.C. Clarke vo svojom románe ešte v roku 1979 - výťah na obežnú dráhu. V roku 1991 objavili uhlíkové nanotrubice. Tieto útvary, ktorých steny tvoria atómy uhlíka, sú ľahké a 20-krát silnejšie ako oceľ, uvádza firma. Celý projekt by mal byť dokončený okolo roku 2050.Uhlíkové nanotrubice sa využívajú napríklad v elektrotechnike. Môžu slúžiť ako výborné vodiče, pretože sa v nich elektróny môžu takmer voľne pohybovať. Odpor nanotrubíc je veľmi malý a takmer nezávisí na ich dĺžke.Podľa plánu, ktorý spoločnosť predstavila tento týždeň, bude vo výške 36-tisíc km postavená orbitálna stanica. K nej sa kabína výťahu, určená pre 30 cestujúcich, ktorá pôjde rýchlosťou 200 km/h, dostane za 7 a pol dňa. Budú tam umiestnené laboratóriá a obytné priestory.Stavebné práce by mali začať v roku 2025. "Raketa by mala dopraviť dva navinuté káble z uhlíkových nanotrubíc a ďalších materiálov do nadmorskej výšky cca 300 km. Vesmírna loď, ktorá bude stúpať hore, ich bude postupne odvíjať smerom k Zemi, až kým nedosiahne vrchol 96-tisíc kilometrov. To je zhruba jedna štvrtina vzdialenosti Zeme od Mesiaca," uviedla pre Japantimes spoločnosť Obayashi.
Výťah bude poháňaný čiastočne elektrinou vyrobenou zo solárnej energie. Tú budú zabezpečovať solárne panely nainštalované na povrchu vesmírnej stanice, uviedla firma. Spoločnosť v súčasnosti nevie vypočítať, koľko financií bude potrebných, na výstabu vesmírneho výťahu. "Chceli by sme však projekt realizovať, pretože ušetrí náklady na skúmanie vesmíru v budúcnosti," tvrdí Satomi Katsuyama, vedúci projektu.V roku 1991 sa vedcom podarilo dokázať existenciu takzvaných fullerenov – molekúl so šesťdesiatimi a viac atómami uhlíka, usporiadaných do uzavretých sférických tvarov.Objavili odvodené trubicové štruktúry – uhlíkové nanovlákna
Význam uhlíkových nanovlákien je zrejmý už z toho, že majú jedenásťkrát väčšiu pevnosť v ťahu než akýkoľvek iný materiál.Pre výťah do vesmíru sú však potrebné desiatky kilometrov, zatiaľ čo vedcom sa dlho darilo vytvárať nanotrubice dlhé sotva pár centimetrov. Ale však dĺžka vlákien rýchlo rastie, každý nový úspech prispieva k možnosti stavby výťahu na obežnú dráhu.Lano potrebné pre kozmický výťah musí zniesť vlastnú váhu pri nadmernej dĺžke vyše 35 000 km, ale aj hmotnosť vlastnej kabíny a nákladu. Lano pre kozmický výťah musí odolávať poveternostným vplyvom. Aj keď materiál na výrobu lana pre kozmický výťah vedci vynašli jeho váha pri predpokladanej výške orbitálnej stanice by bola viac než 280 t.Realizácia postavenia výťahu za 30 až 50 rokov by spočívala vo vynesení lana pomocou kozmickej lode na obežnú dráhu a s postupným spúšťaním lana k zemi. Predstava kozmického výťahu je na svete, ťažšia bude jeho realizácia. Výhodou výťahu do vesmíru by bolo výrazné zníženie nákladov na výstup do kozmu.