OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zelená architektúra

 

V Miláne vyrastajú zelené mrakodrapy

Miláno zápasí s nedostatkom zelených plôch. Štúdio Stefano Boeri Architetto sa preto rozhodlo postaviť mrakodrapy a park v jednom.

V Miláne vyrastajú domy s vertikálnym lesom. Zatiaľ je možné vidieť len hrubú stavbu, no v budúcnosti by na každom z nich mali rásť stovky urastených listnatých stromov a tisícky kríkov a rastlín.

Projekt nazvaný Bosco Verticale navrhol slávny taliansky architekt Stefano Boeri.

Miláno, rovnako ako iné veľké metropoly, zápasí s nedostatkom prírody a zelených plôch. Štúdio Stefano Boeri Architetto sa preto rozhodlo postaviť mrakodrapy a park v jednom.

V centre Milána teraz vyrastajú dve obytné veže, ktoré budú po dokončení vysoké 110 a 76 metrov.

Na každej z nich bude rásť 900 listnatých stromov vysokých tri, šesť a deväť metrov, päťtisíc kríkov a 11-tisíc rastlín.

Chýbať by nemali vtáky a iné zvieratá, ktoré bežne žijú v mestských parkoch. Zalesnená plocha sa bude rovnať jednému hektára lesa.

Stromy, kríky a rastliny budú zasadené na visutých balkónoch a terasách. Každý byt bude mať tak svoj vlastný "miniles", ktorý vytvorí príjemnú mikroklímu a bude chrániť obyvateľov pred prachom a mestským hlukom.

V lete budú stromy tieniť. Na jeseň lístie opadá a do bytu sa dostane viac denného svetla.

Rastliny budú polievať prefiltrovanú odpadovou vodou z kuchyne a kúpeľne. Ambiciózny ekologický projekt Bosco Verticale tak ponúkne majiteľom bytov čistejší a zdravší život.

imageimage

 

 Eko domy

Myslieť ekologicky znamená myslieť inak. Dôkazom toho, sú inovatívne nápady mladých architektov, ktorých cieľom je navrhnúť také obytné domy pre chudobnejšie, husto osídlené oblasti sveta, ktoré by ponúkli rýchly a jednoduchý spôsob výstavby domov s využitím lokálnych zdrojov.

Jedným z takýchto projektov sú vežovité domy z bambusu, ktoré navrhli Saint Val Architect pre Haity. Tieto bambusové domy sú akousi prieskumnou cestou do novej typológie obytných domov, ktoré by priniesli alternatívu k tradičným „krabicovým“ domom. Tieto bambusové veže pripomínajúce kokóny v sebe spájajú high-tech a primitivizmus súčasne. Na prvý pohľad zaujmú pôsobivým mixom prírodných a inovatívnych materiálov, ktoré sú spojené do technologicky vyspelej konštrukcie a dizajnu. Bambusové tyče sú spájané kovovými spojmi v tvare H a X do vonkajšej nosnej kostry budovy v tvare mriežky.  

 Obytné plochy týchto 5podlažných domov sú prístupné zo špirálovitého schodiska obvíjajúceho sa okolo centrálnej nosnej konštrukcie budovy. Vonkajší plášť budovy je tvorený veľmi netradične z celtoviny, ktorá chráni vnútro budovy pred vetrom a dažďom. Svetlo a vetranie zabezpečujú okná vytvarované po obvode budovy v tvare dvojitej špirály. Sklenené výplne okien sú chránené pred nadmerným slnečným žiarením horizontálnymi drevenými lamelami. V prízemnej časti budovy je vstup, kúpeľňa a malá kuchyňa. Ďalšie tri podlažia slúžia ako spálne. Posledné podlažie slúži ako extra obytný priestor a zabezpečuje reguláciu tepla, ktoré dom prijíma z okolia. Dizajn domov bol inšpirovaný tradičnými pletenými košmi a používanými rastlinnými materiálmi, ktoré sú typické pre danú oblasť.

 

architektura, architekti, architektonické projekty, ekologická architektura