OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Naj vo všetkých smeroch

Najvyššia stavba sveta. Ohromujúce umelecké dielo. Bezkonkurenčná v poňatí aj prevedenie. Jediný svojho druhu. Bezprecedentný príklad medzinárodnej spolupráce. Symbolický maják pokroku a symbol rozvoja, dynamiky a prosperity Blízkeho východu. Kombinácia ideálov a exaktné vedy.


Takýmito a ďalšími superlatívmi bola nazývaná najvyššia voľne stojaca veža sveta pomenovaná podľa prezidenta Spojených arabských emirátov šejka Chalífa bin Zajda Nahajána ako Burj Khalifa, ktorá bola dokončená začiatkom januára, po pouhých 1 325 dňoch od prvého kopnutie.
 


Základy
Výkopové práce začali v januári 2004. Základy tvoria viac ako 45 000 m3 betónu s hmotnosťou viac ako 110 000 ton, železobetónová konštrukcia, ktorá zahŕňa 192 pilotov siaha do hĺbky viac ako 50 m Na nadzemná časť bolo spotrebované 330 000 m3 betónu a 39 000 ton oceľových prútov a odpracovaných 22 miliónov osôb / hodinu.

Vonkajší plášť
Vonkajší plášť Stavba vonkajšieho opláštenia Burj Khalifa sa začala v máji 2007 a bola dokončená v septembri 2009. Na rozsiahlom projekte sa podieľalo viac ako 380 kvalifikovaných inžinierov a technikov. Veža dosiahla svetového rekordu v montáži hliníkových a sklenených fasád v najvyššej výške 512 metrov. Celková hmotnosť hliníka, použitého na Burj Khalifa, zodpovedá hmotnosti piatich lietadiel A380 a celková dĺžka použité nerezovej ocele zodpovedá 293-násobku výšky Eiffelovej veže v Paríži. V novembri 2007 bol prekonaný rekord v čerpaní betónu z prízemia do výšky 601 m tlakom 80 MPa. Držiteľovi predchádzajúcich rekordov
boli druhá najvyššia veža sveta Tchaj-pej 101 do výšky 470 ma vodná elektráreň Riva del Garda v roku 1994 do výšky 532 m Celková dĺžka oceľových prútov používaných pre konštrukciu veže tvorí viac ako štvrtinu obvodu zemegule a ich hmotnosť je 31 400 t

Vonkajší plášť je tvorený výplňovými panely z hliníka a nerezovej ocele. Zasklenie je prevedené 26 000 ručne rezanými sklenenými panelmi. Izolačný systém je navrhnutý tak, aby vydržal extrémne letné Dubajskej teploty a podieľalo sa na ňom vyše 300 špecialistov z Číny. Plocha opláštenie Burj Khalifa je ekvivalentom plochy sedemnástich futbalových ihrísk.
Burj Khalifa v číslach
• investičné náklady 1,5 mld amerických dolárov • výška 828 m
• 162 poschodí
• pilotmi v základoch s priemerom 1,5 ma dĺžke 43 m
• 3,7 m silná základová doska postavená na štyroch samostatných základoch v celkovej výške 12 500 m3 betónu
• kapacita vodného systému 946 000 l vody denne
• 10 000 ton chladiva pre klimatizáciu
• objem kondenzátu 15 miliónov l / rok, je to objem približne 20-tich olympijských bazénov
• 57 výťahov a 8 eskalátorov
• špeciálne bezpečnostné požiarne výťah s kapacitou 5 500 kg, je výťahom s najväčšou dopravnou vzdialenosťou na svete
• rýchlosť výťahov - 10 m / s
ArchitekturaPůdorys veže v tvare písmena "Y", inšpirovaný púštne kvetinou Hymenocallis, má okrem estetického aj funkčné opodstatnenie. Tento systém minimalizuje pôsobenie vetra. Každé z troch krídel nadväzuje na šesťstranné centrálne jadro, ktoré poskytuje štruktúre torznou odolnosť. Výsledkom je veža, ktorá je extrémne tuhá v priečnom aj pozdĺžnom smere. Bez zaujímavosti určite nie je, že na stavbe Burj Khalifa sa podieľala aj pardubická firma Pega Hoist, ktorej špeciálne stavebné výťahy vozili do závratných výšok robotníkmi a stavebný materiál. Pardubickej výťahy prepravili za štyri roky odhadom takmer 24 miliónov pracovníkov a milióny ton materiálu. Ten najvyššie položený, permanentný výťah končí pri úpätí vrcholového tubusu mrakodrapu vo výške 650 m Zostane natrvalo v mrakodrapu ako servisné a technické výťah a bude slúžiť pre technikov a špeciálne pracovníkov.

Inšpirácie z prírody
Architekt Adrian Smith využil vzory z tradičnej islamskej architektúry. Ale najväčšou inšpiráciou bola regionálna púštne kvetina, Hymenocallis, ktorej harmonická štruktúra sa stala jedným z princípov dizajnu veže.

imageimageimage